9 najčastejších zdravotných problémov, ktoré v pohodlí domova vyliečite Bioptronom + BONUS [časť 3]

bioptron-medall-ze-statyTak máme pred sebou posledný článok zo série 9 najčastejších zdravotných problémov, ktoré v pohodlí domova vyliečite Bioptronom. V predošlej časti sme sa dozvedeli, ako liečiť nádchu a horné dýchacie cesty, artritídu teda zápal kĺbov a o možnosti liečby akné.

V prvej časti to bolo aké priaznivé účinky ma bioptron vo všeobecnosti. Hlavne ličba psoriázy, detský ekzém a bolesť chrbtice.

Výhody bioptronu:

 • bezbolestná liečba, krátka doba aplikácie
 • patentovaný
 • nemá vedľajšie účinky
 • nemôžete sa predávkovať
 • urýchliť hojenie rán a poranení
 • vhodné pre liečbu kožných problémov, bolestí kĺbov a chrbta, artritídy,
  tenisový lakeť, úľava od bolesti

podrobnejšie info o bioptrone nájdete tu: >>>informácie o bioptrone<<<

bolest hlavy bioptronBolesť hlavy (migrény), spolu s bolesťami chrbtice a kĺbov sú najčastejšie sa vyskytujúce bolesti u dospelej polulácie. Podľa štatistík trpí aspoň občasnými bolesťami hlavy od 70 do 85 % dospelej polupácie. No až cca 30% trpí bolesťami dlhodobo, alebo opakovane.

Bolesť hlavy spolu s obezitou, cukrovkou a vysokým tlakom dnes radíme medzi tzv.civilizačné choroby. Zarážajúce je, že sa vyskytujú u čoraz mladšej populácie. A najhoršie a najzávažnešie zistenie je, že chronická, teda každodenná (veľmi častá) bolesť takéhoto typu môže vznikať aj ako následok dlhodobého nadmerného používania liekov proti bolesti.

Odpovedajte si čestne. Ako riešite svoje zdravotné problémy takéhoto typu? 
Ročne prehltne každý Európan v priemere niekoľko desiatok krabičiek liekov, nehovoriac o peniazoch, ktoré takáto liečba stojí každého z nás.

Jedným z Vašich nádejných prirodzených pomocníkov môže byť aj biolampa Bioptron od Zeptera.  Pouvažujte. Čo je z dlhodobého hľadiska výhodnejšie?

Tenisový lakeť

„Tenisový lakeť” je bežný názov pre bolesť vyskytujúcu sa na vonkajšej strane lakťa (tiež nazývaná ako “laterálna bolesť v oblasti lakťa”, “veslársky lakeť” a “laterálna epikondylitída”). Jedna z predchádzajúcich správ popisovala problém u ľudí, ktorí hrajú tenis na tráve, odtiaľ teda názov “tenisový lakeť”. Hoci tenisový lakeť obyčajne predstavuje menej závažné a spontánne miznúce ochorenie, u niektorých ľudí môže vážne ovplyvniť ich zdravie a prácu. Tenisový lakeť je najbežnejším poškodením ramena, s ktorým sa lekári stretávajú. Vyskytuje sa u 1 až 3 % populácie (to znamená u jednej až troch osôb zo sto), zvyčajne potom u mužov a žien vo veku 40 – 60 rokov.

Kto býva takto postihnutý?

Tenisový lakeť

Tenisový lakeť je najbežnejším poškodením ramena, s ktorým sa lekári stretávajú. Vyskytuje sa u 1 až 3 % populácie (to znamená u jednej až troch osôb zo sto), zvyčajne potom u mužov a žien vo veku 40 – 60 rokov. Podiel hráčov tenisu je však napriek označenie tohto stavu veľmi nízky (menej ako 5% prípadov tenisového lakťa).

Aké sú jeho príčiny?

Tenisový lakeť je spôsobený poškodením šľachy, ktorá upína svaly na predlaktí (naťahovača) ku kosti ramena (ramennej kosti). Táto šľacha je upevnená k oblasti kosti na vonkajšej strane lakťa (laterálna epikondylus kosti ramennej). K poškodeniu šľachy môže dôjsť dvoma spôsobmi: 1. jednorazovým úrazom (napr. úderom na rameno), alebo 2. opakovaným nadmerným zaťažovaním ramena .

Medzi bežné činnosti, ktoré môžu mať za následok vznik tenisového lakťa, patria profesie vyžadujúce manuálnu prácu (napr. murári, pomocnica v domácnosti / upratovačky, automechanici), záhradnícke práce, strihanie nožnicami, športy, kde sa často a opakovane hádže, plávanie, tenis a golf.

Aké sú bežné príznaky tenisového lakťa?

Obvykle sa vyvíjajú pomaly a vyskytujú sa na ramene dominantnej ruky (to znamená u praváka na pravom ramene). Hlavným príznakom je bolesť na vonkajšej strane lakťa, niektorí ľudia tiež pociťujú bolesť v okolitých svaloch. Táto bolesť často zhoršuje schopnosť zovretia ruky a môže teda dôjsť k obmedzeniu každodenných činností (napr. nosenie nákupných tašiek, práca s nástrojmi, atď.)

Aké sú možnosti liečby?

Aké sú možnosti liečby?

Ak sa začne s liečbou tenisového lakťa hneď, keď sa objavia prvé príznaky, je pravdepodobné, že k vyliečeniu dôjde rýchlejšie. Pre postihnutú ruku je dôležitý pokoj, to však môže byť u niektorých ľudí trochu problematické, a to predovšetkým vtedy, ak títo ľudia musia ruku požívať pri svojej práci (napr. klampiari) alebo pri bežných denných činnostiach (napr. starostlivosť o domácnosť či deti) .

Ľahké prípady tenisového lakťa možno liečiť doma vreckami s ľadom, opierkou alebo závesom ruky a / alebo liekmi proti bolesti (hoci tieto lieky môžu mať vedľajšie účinky ako žalúdočná nevoľnosť, podráždenie žalúdočnej výstelky / rozvinutia žalúdočného vredu).

Stredne vážne prípady môžu vyžadovať ďalšiu liečbu predpísanú lekárom, napr. silnejšie lieky proti bolesti a / alebo odporúčania na fyzioterapiu. Fyzioterapia zmierňuje bolesť a zvyšuje silu, jej súčasťou sú terapeutické cvičenia, masáže, ultrazvuk, terapia teplom a liečebná terapia laserovým svetlom. U vážnejších prípadov tenisového lakťa môže byť potrebný chirurgický zákrok.

U väčšiny prípadov tenisového lakťa dochádza počas týždňov až mesiacov k zlepšeniu; u niektorých, nie príliš častých prípadov sa však problém môže vyskytovať dlhšiu dobu a príznaky môžu pretrvávať až niekoľko rokov. Pravdepodobnosť recidívy ochorenia sa týka najmä manuálne pracujúcich ľudí, ktorí sa zvyčajne vracajú k realizácii činnosti, ktorá bola príčinou pôvodného poranenia.

Sezónne poruchy a depresie

Dlhé noci a zachmúrene dni zimných mesiacov môžu u niektorých ľudí vyvolať pocity zlej nálady, tento jav sa nazýva “sezónna afektívna porucha” (čiže SAD). Miernejšie verzie SAD sú známe ako “zimná depresia”. Charakteristickým znakom SAD je neschopnosť cítiť sa šťastný alebo prežívať radosť (depresia), zvýšená potreba spánku, výrazná únava (vyčerpanosť), zvýšená chuť do jedla (najmä chuť na pokrmy bohaté na uhľohydráty – chlieb, zemiaky, cestoviny, atď.) a priberanie na váhe počas zimných mesiacov.

Kto býva postihnutý poruchou SAD?

Aké sú možnosti liečby?

SAD sa vyskytuje u ľudí, ktorí žijú v krajinách s dlhými tmavými zimnými mesiacmi. Táto porucha je nesmierne vzácna u osôb žijúcich blízko rovníka, kde je denné svetlo veľmi dlhé a kde panuje ďaleko viac slnečného počasia.

V Kanade a Veľkej Británii trpí poruchou SAD až 4% populácie, zatiaľ čo v USA to sú 2%. Čím severnejšie krajiny ležia, tým je frekvencia výskytu vyššia: poruchou SAD trpí vo Fínsku 9% obyvateľstva a na Aljaške je to takmer 10% obyvateľov. SAD sa môže vyvinúť u kohokoľvek a v ktoromkoľvek veku – porucha zvyčajne prepuká vo veku medzi 18 a 30 rokom. Poruchou SAD trpí dvakrát až štyrikrát viac žien ako mužov.

Aké sú príčiny poruchy SAD?

Predpokladá sa, že sezónne afektívne poruchy spôsobuje nerovnováha v produkcii chemickej látky (čiže hormónu), ktorý pôsobí na oblasť mozgu, ktorá vyvoláva spánok. Produkcia tohto “spánkového hormónu” (nazývaného melatonín) sa väčšinou “vypína” ráno ako reakcia na zvýšenú hladinu svetla a opäť sa “zapína” v noci. Hladiny “spánkového hormónu” (melatonínu) u ľudí postihnutých sezónne afektívnou poruchou s ránom neklesajú a títo ľudia sa potom cítia veľmi unavení a ospalí po celý deň.

Aké sú bežné príznaky poruchy SAD?

Príznaky sa zvyčajne začínajú prejavovať v období medzi mesiacom september a november a pokračujú až do jari (t.j. do marca až apríla). Medzi príznaky patrí (ľudia trpiaci poruchou SAD nemusia vykazovať všetky príznaky naraz):

 • Depresia (zlá nálada) – pocity stiesnenosti, viny, zúfalstva.
 • Únava (letargia / vyčerpanosť).
 • Problémy so spánkom – neschopnosť prebudiť sa a byť čulý.
 • Prejedanie – nezdolná chuť na sladké a na potraviny bohaté na uhľohydráty (chlieb, zemiaky, cestoviny, atď.)
 • Priberanie na váhe – z prejedania.
 • Strata záujmu o sex.
 • Túžba vyhýbať sa kontaktom s ľuďmi.
 • Úzkosť a strach – pocity napätia a stresu.

unava bioptronĽudia so zimnou depresiou sa tiež väčšinou cítia unavení a ospalí a môžu jesť nadmerné množstvo sladkostí a potravín bohatých na uhľohydráty, ale netrpia príznačnou depresiou či úzkosťou.

Aké sú pre osoby trpiace poruchou SAD možnosti liečby?

Hlavnou formou liečby poruchy SAD je terapia jasným svetlom, ktorá je účinná u viac ako 85% diagnostikovaných prípadov SAD. Terapia svetlom účinkuje najlepšie, ak je aplikovaná medzi 6. a 8. hodinou rannou. Predpokladá sa, že zvýšená hladina svetla spôsobuje zníženie produkcie “spánkového hormónu” (melatonínu) a že teda znižuje potrebu spánku počas dňa.

Terapia jasným svetlom sa prevádza pomocou špeciálne vyrobených osvetľovacích telies, ktoré dodávajú vysoké dávky intenzívneho bieleho svetla. Bežné osvetľovacie telesá dodávajú dávku 10 000 svetelných jednotiek * (čiže luxov) a 30-minútová aplikácia denne je považovaná za účinnú. Cena osvetľovacích telies je rôzna, avšak ako náhle dôjde raz ku kúpe, možno potom tieto telesá používať po mnoho rokov.

[* Pre porovnanie treba uviesť, že intenzita svetla vnútorného prostredia činí zhruba 500 luxov, vonkajšieho denného svetla (pri zatiahnutej oblohe) až 5 000 luxov a hodnota poludňajšieho slnečného svetla v lete môže dosiahnuť najmenej 50 000 luxov.]

U niektorých osôb so závažným stupňom poruchy SAD môže byť potrebná medikamentózna liečba pomocou antidepresívnych liekov zvaných selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (alebo SSRI). Medzi bežné typy týchto liekov patrí Sertralin, paroxetín a fluoxetin. Tieto lieky dokážu byť veľmi účinné, ale môžu byť spojené s vedľajšími účinkami, a pacient bude každú zimu potrebovať, aby mu jeho lekár tieto lieky predpísal.

Terapia svetlom BIOPTRON pri poruche SAD

Intenzita svetla produkovaného prístrojmi terapie svetlom BIOPTRON je rovnaká alebo väčšia ako intenzita svetla vydávaného bežnými osvetľovacími telesami:

 • BIOPTRON Compact III = 10 000 až 22 000 luxov
 • BIOPTRON Pro = 10 000 až 20 000 luxov
 • BIOPTRON 2 = 13 000 až 14 000 luxov

BIOPTRON je teda ideálnou terapiou pre použitie pri liečbe SAD a zimné depresie. Prístroje terapie svetlom BIOPTRON majú navyše tú výhodu, že je možné použiť na zmiernenie príznakov celého radu ďalších chorôb a zdravotných problémov.

Ako mám používať terapiu svetlom BIOPTRON, ak trpím poruchou SAD?

usmev bioptronJe to veľmi jednoduché! Pacient by mal prístroj terapie svetlom BIOPTRON umiestniť na stôl alebo dosku, zapnúť ho a potom sedieť (vo vzdialenosti 60 až 90 cm) po dobu približne 30 minút denne tak, aby svetlo dopadalo na jeho tvár. Pacient sa nemusí pozerať priamo do svetla. Pacient môže počas realizácie a “užívania si” terapie svetlom BIOPTRON vykonávať aj bežné aktivity – napríklad pozerať sa na televíziu, čítať, pliesť, atď.

Aby bola terapia svetlom BIOPTRON v liečbe poruchy SAD účinná, treba ju počas jesene a zimy vykonávať každý deň.

Váš osobný lekár v boji s chrípkou

Keď začína útočiť chrípka, buďte pripravený a spolu s vaším osobným lekárom v domácnosti sa chráňte, liečte a uzdravujte. Potrebujete ho len na niekoľko minút denne. No základe klinického výskumu bola vyvinutá efektívna liečba, ktorá sa využíva nad rámec štandardných protichrípkových opatrení. Pomocou nej sa dosahujú tieto výsledky: obnova bunkovej a humorálnej imunity, oslabenie infekčnej aktivity a ničenie baktérií na pokožke o v dýchacích cestách, oslabenie opuchov a zlepšenie dýchania nosom, oslabenie lokálnych zápalových procesov a zmiernenie sekrécie, zníženie rizika alergií, chronických stavov o urýchlenie uzdravenia.

Ako sa chrániť pred chrípkou?

V prípade hrozby chrípkovej infekcie: preventívne aplikujte terapiu svetlom BIOPTRON po dobu 10 minút na oblasť nosa dvakrát denne ráno a večer a vždy pokiaľ ste boli vystavený pôsobeniu studeného vzduchu (vo vzdialenosti 10 cm, svetelný lúč má dopadať kolmo no pokožku, oči zatvorené). Postupujte takto pri všetkých typoch terapie svetlom BIOPTRON.

Ako liečiť chrípku?

chrípka bioptronPri prvých príznakoch respiračného ochorenia: aplikujte terapiu svetlom BIOPTRON po dobu 10 minút no oblasť nosa (vo vzdialenosti 10 cm), aplikujte terapiu svetlom BIOPTRON po dobu 2-4 minút do ústneho otvoru, spolu s indigo filtrom aplikujte do ústneho otvoru 8 minút, no prsnú kosť (20 minút).

V počiatočnom štádiu chrípky (vrátane všelkých katarálnych procesov a bronchitídy): každé 2 – 3 hodiny aplikácia terapie svetlom BIOPTRON do 10 minút na oblasť nosa, aplikujte terapiu svetlom BIOPTRON po dobu 2-4 minút do ústneho otvoru, spolu s indigo filtrom aplikujte do ústneho otvoru 8 minút, no prsnú kosť a oblasť krížov, na pravú o ľavú stranu hrudníka v mieste projekcie pľúc a na oblosť pod kľúčnymi kosťami (20 minút).

Ako sa zotaviť z chrípky?

Počas rekonvalescencie: aplikujte terapiu svetlom BIOPTRON po dobu 10 minút na oblosť nosa dva-krát denne ráno a večer o vždy pokiaľ ste boli vystavený pôsobeniu studeného vzduchu. Aplikujte po dobu 10 – 15 minút no prsnú kosť. Konzultujte prosím vhodnosť tejto terapie so svojim lekárom.

Terapia svetlom BIOPTRON je založená no klinickom výskume a bola schválená pri podpornej liečbe, pri liečbe mnohých zdravotných ťažkostí medzi ktorými sú akútne respiračné ochorenia o chrípka. BIOPTRON sa už používa v domácnostiach ako aj lekármi v zdravotníctve po celom svete. Terapia svetlom BIOPTRON prináša významný prínos v znížení rizík pre ľudské zdravie počas sezónnych respiračných ochorení a epidémií chrípky.

BONUS: Imunitný systém

Terapia svetlom BIOPTRON je spôsob liečby, ktorý pomáha posilňovať imunitný systém a nie je liečebným prostriedkom v liečbe autoimunitných chorôb. Optimálnym využitím terapie svetlom BIOPTRON je jej používanie pri prevencii zdravotných problémov.

Čo je to imunitný systém?

Imunitný systém je sústava špeciálnych buniek a orgánov, ktoré chránia ľudské telo pred útokom pôvodcov chorôb zvonku. Medzi týchto “útočníkov”, nazývaných tiež mikróby (alebo “zárodky”), patria baktérie, vírusy, parazity a plesne. Imunitný systém tiež monitoruje bunky vnútri ľudského tela a odstraňuje všetky, ktoré sú poškodené (napr. infikované bunky, rakovinové bunky, atď.)

Imunitné bunky zahŕňajú mnoho rôznych typov. Bunky sa delia do skupín a každá má trochu inú funkciu. Imunitné bunky spolu komunikujú prostredníctvom uvoľňovania špeciálnych chemických látok, ktoré dokážu aktivovať iné imunitné bunky a smerovať ich tam, kde je ich treba.

Keď sa útočiace mikróby dostanú do tela (napríklad ak sú čiastočky chrípkového vírusu vdýchnuté do krku), narazí na špeciálne typy imunitných buniek, ktoré “strážia” tkanivá. Tieto bunky identifikujú útočiace mikróby ako “cudzie” prvky (čiže “prvky, ktoré k nim samotným nepatria”) a zničia ich také množstvo, aké len dokážu. Iný typ imunitných buniek medzitým “podá hlásenie” o tom, čo sa deje, a “zverbuje” inej skupiny imunitných buniek, aby prišli bojovať proti útočiacim mikróbom. Tie sú nakoniec zničené a ich zvyšok odstránený. Ak by imunitný systém takto nezareagoval, mikróby by spôsobili rozsiahlu infekciu, ktorá by v priebehu niekoľkých málo dní dosiahla fatálnych rozmerov.

Imunitné bunky dokážu rozpoznať a zapamätať si milióny rôznych mikróbov. Zvláštna skupina imunitných buniek (takzvané B bunky) produkujú špeciálne bielkoviny (nazývané protilátky), ktoré sa zameriavajú na známe mikróby. Každá protilátka je špecifická pre jeden typ mikróbov (napr. vírus nádchy).

Veľa imunitných buniek sa vytvára v orgáne nachádzajúcom sa v oblasti krku, v takzvanom týmuse. Ten je najaktívnejší u bábätiek a detí a po puberte začína degenerovať. Ďalšími dôležitými miestami, v ktorých sa tvoria imunitné bunky, sú lymfatické uzliny, kostná dreň a slezina.

Aké problémy sa môžu vyskytnúť s imunitou?

imunita bioptronPoruchy imunitného systému zahŕňajú dva hlavné typy: 1. zníženú imunitu a 2. nadmernú imunitnú reakciu.

K zníženej imunite dochádza vtedy, ak je imunitná reakcia narušená alebo neúčinná. To znamená, že existuje vyššia pravdepodobnosť, že človek bude postihnutý infekciou a to bude vážnejšie.

K nadmernej imunitnej reakcii dochádza v prípade, keď imunitné bunky napadnú zdravé telesné tkanivá (jedná sa o takzvanú auto imunitné ochorenie) alebo keď sa z normálne imunitné reakcie vyvinie reakcia výrazne prehnaná (napr. alergie, astma).

Čo spôsobuje zníženú imunitu?

Znížená imunita sa môže objaviť z niekoľkých dôvodov. Niektorí ľudia sa rodia s genetickými poruchami, ktoré pôsobia na ich imunitný systém (tzv. vrodené poruchy imunitného systému). Iní ľudia imunitný nedostatočnosť získajú, napríklad po infikovaní vírusom HIV (vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti) a prepuknutie choroby AIDS (syndróm získaného zlyhania imunity). Imunitná funkcia môže byť potlačená určitými typmi liekov, napr. lieky proti rakovine, kortikosteroidy a antirejekčnými liekmi (ktoré sa podávajú ako prevencia proti odmietnutiu transplantovaných orgánov).

Znížená imunitná funkcia môže byť tiež spôsobená zlými stravovacími návykmi (napr. nedostatkom vitamínov / minerálov), nadmerným požívaním alkoholu, fajčením, nedostatkom telesného pohybu, psychickým stresom či depresiami a vyšším vekom. Imunitný funkciu môžu tiež znižovať určité choroby, napr. rakovina (vrátane leukémie a lymfómu), cukrovka, vírusová infekcia, ochorenie pečene a pľúcne ochorenia.

Aké sú bežné príznaky zníženej imunity?

Presné príznaky sú odvodené od toho, nakoľko vážne bola imunitné funkcie poškodená a ktorý typ / typy imunitných buniek je / sú zasiahnutý / é.

Mierne znížená imunitná funkcia môže mať za následok zvýšenú náchylnosť k infekciám, napr. k nádche, bolestiam v hrdle, chrípke. V prípade vážnejšej narušenej imunity môže dochádzať k infekciám spôsobenými mikróbmi, ktoré by telo za normálnych okolností zničilo, napr. k plesňovým a parazitickým infekciám. Silne znížená funkcia imunitného systému môže mať za následok vážne infekcie spôsobené mnohými typmi mikróbov (napr. zápal pľúc, tuberkulóza, hnačka, závažné vredy v ústach, na koži alebo v črevách) a tvorbu nádorov (najmä v lymfatických uzlinách / slezine a kožu).

Existuje niečo, čo možno urobiť pre zlepšenie imunitného systému?

Na zvýšenie aktivity imunitného systému bohužiaľ neexistujú žiadne lieky. Jediným spôsobom je snažiť sa udržiavať imunitný systém v dobrom stave vyváženou stravou, pravidelným telesným pohybom, nefajčením, požívaním striedmeho množstvo alkoholu, atď.

Novou a inovatívnou metódou liečby, ktorá môže pomôcť pri stimulovaní imunitnej funkcie, je používanie TERAPIE SVETLOM.

Tento článok je tretia a teda posledná časť z 3, v ktorej ste sa dozvedeli, ako správne používať bioptron a konkrétne na tenisový lakeť, depresie, chrípka a BONUS o posilnení imunitny.

Praktický návod ako správne použivať bioptron na rôzné zdravotné problémy si môžete stiahnuť ZDARMA
Stiahnuť návod tu

ebook prakticky navod na pouzitie bioptron

 

Návod teda už máte a je už len na vás, ako to použijete v praxi. Držím vám palce.

Ak máte nejaké vlastné skúsenosti, tak budem rád, keď ich napíšte do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.

Ak máte nejaké otázky, neváhajte ma kontaktovať.

O autorovi Pavol Polaček

Pavol Polaček napísal 8 články na tomto blogu.

Venujem sa poradenstvu ohľadom zdravej výživy a "zdravej domácnosti" už 4 roky. Som obchodný konzultant firmy Zepter a za svoju kariéru som pomohol som vyše 300 rodinám žiť dlhší, zdravší, spokojnejší a úspešnejší život.

Komentáre

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*