9 najčastejších zdravotných problémov, ktoré v pohodlí domova vyliečite Bioptronom [časť 1]

bioptron domovAj vy ste si už všimli, koľko vedľajších účinkov majú všetky tie lieky, ktoré si môžme kúpiť v lekárni? Najčastejšími sú aj zvracanie, bolesť hlavy, závraty, pocit ospalosti a je ich v niektorých prípadoch aj výše 50. Aj napriek tomu, že veľa z nás si to uvedomuje, stále siahame po tabletkách a samozrejme, ani ja v niektorých prípadoch nie som výnimka.

Áno, je to ten najľahší spôsob udržiavanie zdravotného problému pod kontrolou, ale nieje to stále aj spôsob liečby. Ročne na Slovensku sa predá vyše 100 miliónov balení, za ktoré zaplatíme 1,2 miliardy eur. SR patrí medzi jedných z najväčších “konzmentov” liekov v EU.

Poisťovňa Dôvera upozorňuje: „Na vysokú spotrebu liekov a neefektívne predpisovanie upozorňujeme už dlhodobo, a nielen my, ale aj OECD. Dôvodom je veľa predpisovaných antibiotík, ale aj to, že sa predpisujú lieky, ktoré často netreba. Pacienti ochotne hltajú množstvo liekov, ale nie sú ochotní meniť svoj nesprávny životný štýl.”

No našťastie tu máme aj lepší spôsob, ako si veľa zdravotných problémov môžeme odstrániť a často je to aj menej bolestivé. Ako známy spisovateľ Erich Maria Remarque povedal: “Všetko, čo sa dá zaplatiť peniazmi, je lacné.” Preto si treba svoje zdravie chrániť.

Lepší spôsob liečby – Bioptron

Svetelnú terapiu BIOPTRON možno použiť ako doplnkovú liečbu pre podporu liečby tradičnú, alebo (pre určité indikácie) ako jedinú terapeutickú metódu.

Svetelná terapia BIOPTRON sa vykonáva individuálne u každého jedinca. Celková doba liečby je odvodená od jednotlivého druhu a miesta postihnutia liečenej oblasti a celkového zdravotného stavu. Podľa indikácie môže liečenie svetelnou terapiou BIOPTRON trvať len niekoľko minút raz alebo dvakrát denne. Terapiu by ste mali podstúpiť v pokoji, aby ste mohli využiť jej biostimulačné účinky.

Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam dokáže svetlo BIOPTRON preniknúť nielen do kože, ale aj do vnútorných tkanív. Pozitívny účinok svetla BIOPTRON sa preto neobmedzuje len na liečenú oblasť.

 • bezbolestná liečba, krátka doba aplikácie
 • patentovaný
 • nemá vedľajšie účinky
 • nemôžete sa predávkovať
 • urýchliť hojenie rán a poranení
 • vhodné pre liečbu kožných problémov, bolestí kĺbov a chrbta, artritídy,
  epikondylitíd (tenisový lakeť)

Viac informácií o Bioptrone sa dozviete v tomto článku

Ako pôsobí Zepter Bioptron pri PSORIÁZE?

psoriazaPsoriáza / lupienka / je bežné ochorenie kože, ktoré postihuje zhruba 3% celkovej populácie. Priebeh tohto ochorenia nemožno predvídať. U niektorých ľudí choroba prepukne raz alebo dvakrát a potom sa stiahne do trvalej remisie, zatiaľ čo iní ľudia bývajú postihnutí vážnym stupňom choroby po celý život. Psoriáza môže byť spojená s deštruktívnym ochorením kĺbov (takzvanú psoriatickou artropatiou), ktorá postihuje približne 15% osôb trpiacich psoriázou.

Psoriáza sa vyskytuje v rovnakej miere u mužov ako u žien. Môže sa rozvinúť v akomkoľvek veku, avšak k prepuknutiu choroby zvyčajne dochádza u ľudí vo veku medzi 15. a 40. rokom života.

Aké sú príčiny psoriázy?

Príčiny psoriázy nie sú úplne známe. U niektorých ľudí je pravdepodobnosť rozvinutia psoriázy vyššia ako u druhých, a to najmä vtedy, ak u nich v rodine niekto týmto ochorením už trpí. U iných osôb môže byť spúšťacím momentom nejaký externý faktor, napríklad poškodenie alebo infekcie kože, pôsobenie ultrafialového žiarenia, pôsobenie niektorých liekov (napr. lítia), nadmerné požívanie alkoholu, fajčenie tabaku, psychický stres, atď. Psoriáza nie je nákazlivá.
Vonkajšia vrstva kože (epidermis) sa skladá z niekoľkých vrstiev buniek, ktoré sa pri dozrievaní pohybujú smerom k povrchu kože. Tieto bunky nakoniec odpadávajú a sú nahradzované mladšími bunkami zospodu. Jedná sa o nepretržitý proces a doba, za ktorú nová bunka dozreje a odlúpne sa, je približne 4 týždne. V prípade psoriázy je tento kolobeh z doteraz neznámych dôvodov výrazne urýchlil a trvá iba asi 4 dni.

Ako vyzerá psoriáza?

Psoriáza sa zvyčajne prejavuje vo forme dobre ohraničených, červených, šupinatých kožných lézií (takzvaných ložísk), ktoré sa vyskytujú na rôznych častiach tela. Miesta výskytu, počet a stupeň závažnosti ložísk sa u každého pacienta líši. Existuje niekoľko rôznych typov psoriázy:

 • Chronická ložisková psoriáza. Jedná sa o najbežnejší typ psoriázy. Kožné lézie sa vyskytujú na vonkajšom povrchu kolien a lakťov a môžu sa tvoriť aj v oblasti spodnej časti chrbta, na ušiach a na hlave.
 • Kvapkovitá (guttate) psoriáza. Tento typ sa bežne vyskytuje u detí a mladých dospelých ľudí. Ložiská sú malé (okolo 1 cm v priemere) a ich počet je značne vysoký. Ložiská sa často objavia, keď má dieťa bolenie v krku.
 • Inverzná psoriáza. Vyskytuje sa u starších dospelých osôb a vyznačuje sa ložiskami lupienky v okolí genitálií, medzi zadkom a pod prsiami.
 • Erytrodermická a pustulárna (vredovitá) psoriáza. Jedná sa o najzávažnejšie formy psoriázy. Lézie sú veľké, silne zapálené a môžu splývať dohromady. Vriedky sa môžu tvoriť na rukách (a prípadne na iných častiach tela); tento typ psoriázy môže mať v extrémnych prípadoch fatálne následky.

Aké sú bežné príznaky psoriázy?

Lézie psoriázy sú svrbivé a zapálené a môžu sa vytvárať bolestivé praskliny. Zhruba u polovice ľudí postihnutých psoriázou sa môžu objaviť zmeny na nechtoch na rukách a nohách.

U osôb, u ktorých sa v spojení s psoriázou dostavia problémy s kĺbmi, sa prejaví stuhnutosť a bolestivosť kĺbov, a to zvyčajne na kĺboch prstov na rukách a na nohách.

Mnoho ľudí postihnutých psoriázou zápasí okrem fyzických problémov aj s problémami zníženej kvality života. Títo ľudia sa trápia kvôli svojmu vzhľadu a môže sa u nich prejaviť strata sebadôvery, ktorá má vplyv na všetky aspekty ich života, vrátane osobných vzťahov a zamestnania.

Aké sú možnosti liečby?

 • Psoriáza je nevyliečiteľné ochorenie. Liečba psoriázy je skôr zameraná na kontrolu príznakov ako na samotné vyliečenie choroby.
 • Väčšina pacientov trpí miernym až stredným stupňom ochorenia a v takýchto prípadoch obvykle postačuje liečba aplikovaná priamo na kožu (topická liečba).
 • Topická liečba spočíva v nanášaní krémov, mastí a emulzií – napríklad hydratačných prípravkov (pre zvlhčenie pokožky a obmedzenie tvorby šupín), steroidných krémov (na zníženie zápalu), prípravkov s vitamínom D (na spomalenie kolobehu dozrievanie kožných buniek) a preparátov s uhoľným dechtom ( na zníženie zápalu).
 • Druhy topickej liečby nemusia byť u pacientov obľúbené, pretože príslušné liečivá môžu byť veľmi mastné, môžu byť nepríjemne zapáchať a tiež špiniť oblečenie. Závažnejší stupeň ochorenia (vážne ochorenie z hľadiska klinického, alebo ako choroba, ktorá má nepriaznivý vplyv na kvalitu života pacienta) bude vyžadovať agresívnejšiu liečbu vykonávanú v nemocnici.
 • Liečba spočíva v podávaní takých liekov, akým je napríklad metotrexát (na spomalenie dozrievania kožných buniek) a cyklosporín (na potlačenie aktivity imunitného systému), a pod. Používať sa môže tiež fototerapia, ktorá využíva formy ultrafialového svetla. Pacienta, ktorý také typy liečby podstupuje, je nutné pozorne sledovať, pretože môže dôjsť k rozvinutiu toxických vedľajších účinkov.

Terapia svetlom BIOPTRON pri psoriáze

Terapia svetlom BIOPTRON môže pomáhať liečiť také kožné ochorenia, akým je psoriáza, na základe zmiernenia bolesti a zápalu a podporou hojivej reakcie v kožných léziách.

Ako mám používať terapiu svetlom BIOPTRON, ak mám psoriázu?

Je to veľmi jednoduché! Terapia svetlom BIOPTRON je úplne bezpečná a jej použitie je veľmi jednoduché. Prístroj terapie svetlom BIOPTRON možno ľahko umiestniť tak, aby liečebné svetlo dopadalo na ktorúkoľvek oblasť s výskytom psoriázy (hlavu, ruky, nohy atď.) Terapia by sa mala na každú postihnutú plochu aplikovať po dobu 4 až 10 minút na každú procedúru raz až dvakrát denne tak dlho, kým bude treba a kým nenastane viditeľné zlepšenie.

Ako pôsobí Zepter Bioptron pri EKZÉME?

detský ekzémEkzém, čiže atopická dermatitída či alergický ekzém, je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako svrbivé, červené, šupinaté škvrny, ktoré sa môžu objaviť na ktoromkoľvek mieste detského tela. Výraz ekzém pochádza z gréčtiny a znamená “bublať” alebo “vrieť” – a práve tak sa môže koža zdať. Deti, u ktorých sa rozvinie alergický ekzém, mávajú alergie na zložky, ktoré sa obvykle nachádzajú v ich okolitom prostredí, napríklad na trávové pele, zvieracia srsť, určité druhy potravín atď. Následkom týchto alergií je prepuknutie takých chorôb ako senná nádcha, astma a alergický ekzém.

Kto býva postihnutý detským ekzémom?

Alergický ekzém je bežné ochorenie, ktoré postihuje 5% celkovej populácie a až 15% detí. Toto ochorenie postihuje batoľatá a malé deti, pričom kožné lézie sa často objavujú už počas niekoľkých mesiacov po narodení. Ekzém sa vyskytuje u chlapcov v rovnakej miere ako u dievčat. Priebeh alergického ekzému je rôzny: niektoré deti ním trpia po dobu niekoľkých rokov a potom sa ich koža vyčistí, zatiaľ čo iné deti bývajú postihnuté vážnejšie a dlhodobejšie chorôb.

Aké sú príčiny detského ekzému?

Presná príčina nie je dosiaľ známa. U niektorých detí existuje vyššia pravdepodobnosť prepuknutie alergického ekzému – najmä vtedy, ak týmto ekzémom trpeli ich rodičia alebo súrodenci, alebo ak sa v rodine vyskytovala astma či senná nádcha. Keď má napríklad jeden rodič alergický ekzém, je pravdepodobnosť 20 až 30%, že sa u dieťaťa ochorenie tiež rozvinie. Ak majú alergický ekzém obaja rodičia, je riziko vyššie ako 50%. Alergický ekzém nie je infekčný. Deti, ktoré trpia alergiami, majú často príliš aktívny imunitný (obranný) systém, čo znamená, že ich telo má “nadmernú reakciu”, keď sa dostane do kontaktu s určitými spúšťacími látkami (trávne pele, zvieracia srsť, atď).

V prípade alergického ekzému kože následkom takejto reakcie sčervenie a zapáli sa, čo oslabí jej normálnu funkciu, pri ktorej pôsobí ako ochranná bariéra. Alergický ekzém môžu tiež zhoršiť vonkajšie faktory. Medzi také sa radia čistiace prostriedky, chemikálie, vlnené odevy a mačacia alebo psia srsť. U niektorých ľudí môžu svoju úlohu tiež zohrať určité druhy potravín, napríklad mliečne výrobky (kravské mlieko, syr, maslo, atď.) Alergický ekzém môže zhoršiť kožné vírusová infekcia (napr. herpes simplex – oparový vírus) alebo bakteriálne infekcie. Prepuknutie choroby môžu tiež vyvolať situácie, kedy sa človek necíti.

Aké sú bežné príznaky detského ekzému?

U bábätiek a malých detí ekzém obvykle začína na tvári a vonkajších stranách kolien / lakťov, na hrudi a v oblasti, kde sa pokožky dotýkajú plienky. U starších detí (a dospelých) sa ekzém obvykle prejavuje ako červené škvrny na vnútorných stranách lakťov a kolien, na rukách / zápästie, na členkoch a okolo krku.

Prvou známkou alergického ekzému je výskyt malých pľuzgierikov, z ktorých vyteká vodnatá tekutina, po ktorej je koža mokrá. Koža sa potom zapáli a je bolestivá a objavia sa miesta s červenou, šupinatou kožou. Postihnuté miesta často značne vyschnú.

Hlavným príznakom alergického ekzému je prudké svrbenie, ktoré môže byť v mnohých prípadoch veľmi úporné a môže narušovať spánok. Škrabanie alebo drhnutie kože často vedie k ďalšiemu poškodeniu, zhoršuje zápal a bolestivosť a vedie k tomu, že hrúbka kože sa zväčší. U popraskanej kože môže dôjsť k nákaze vírusmi alebo baktériami.

Alergický ekzém má okrem fyzických problémov nepriaznivý vplyv na kvalitu života dieťaťa i jeho rodičov. Neustále svrbenie a bolestivosť kože môže byť pre dieťa nesmierne stresujúce a často mu (aj jeho rodičom) bráni v normálnom spánku. Nedostatočný spánok môže mať potom tiež vplyv na výkon dieťaťa v škole. Staršie deti sa zase môžu hanbiť za to, ako vyzerá ich pokožka, a ostatné deti sa im môžu kvôli ich vzhľadu posmievať.

Aký je u detí s ekzémom ďalší vývoj?

U väčšiny detí, ktoré trpia alergickým ekzémom, sa stav v staršom veku samovoľne zlepší – u 50% detí choroba odíde približne okolo 6. roka a viac ako 75% detí sa vylieči v čase dospievania. Menšia časť detí však bude v dobe dospievania i v dospelosti trpieť vracajúcou sa chorobou.

Aké sú možnosti liečby?

 • Alergický ekzém nemožno vyliečiť, ale dá sa kontrolovať. Je potrebné vyhýbať sa známym dráždivým látkam (napr. zvieracej srsti, dráždivým mydlám, atď.) a používať bavlnené oblečenie. U malých detí a batoliat je často potrebné ruky jemne obviazať obväzom, aby si nemohli škriabať pokožku.
 • Stupeň závažnosti ochorenia je u väčšiny detí mierny až stredne vážny a postačí obvykle liečba aplikovaná priamo na kožu (topická liečba). Topická liečba spočíva v aplikácii krémov, ako sú zvláčňujúce krémy (na zvlhčenie pokožky a zmiernenie tvorby šupín), ochranné krémy (ktoré zabraňujú strate vody a chránia pokožku) a steroidné krémy (znižujúce zápal). Ak sa vyskytnú sekundárne infekcie kože, môže byť nutné podávať antibiotiká. Antihistaminiká môžu pomôcť zmierniť svrbenie a umožniť tak spánok.
 • Pre deti s vážnym stupňom ochorenia ekzémom možné použiť silnejší typ liečby, napríklad fototerapiu (pomocou určitého typu ultrafialového svetla) a / alebo podávanie liekov na potlačenie aktivity imunitného systému.
 • Takéto druhy liečby sa vykonávajú v nemocnici pod lekárskym dohľadom, pretože sa v tomto prípade môžu dostaviť vážne vedľajšie účinky.

Terapia svetlom BIOPTRON pri detskom ekzéme

Terapia svetlom BIOPTRON môže pomáhať liečiť ekzém detí na základe zmiernenie bolesti a zápalu, podporou hojivej reakcie a stimulovaním imunitného systému.

Ako mám používať terapiu svetlom BIOPTRON, ak má moje dieťa ekzém?

Je to veľmi jednoduché! BIOPTRON je úplne bezpečný a jeho použitie je veľmi jednoduché. Možno ho ľahko umiestniť tak, aby liečebné svetlo dopadalo na ktorúkoľvek oblasť s výskytom ekzému (hlavu, tvár, ruku, nohu, hrudník, oblasť slabín, atď.). Terapia by sa mala na každú postihnutú plochu aplikovať po dobu 4 až 10 minút na každú procedúru raz až dvakrát denne tak dlho, kým bude treba a nebude viditeľné zlepšenie.

 

Ako pôsobí Zepter Bioptron pri BOLESTI SPODNEJ ČASTI CHRBTA?

bolest chrbtaPríčinou viac ako 90% prípadov bolesti v spodnej časti chrbta je poškodenie anatomických štruktúr chrbta a chrbtice (tzv. mechanická príčina bolesti v spodnej časti chrbta). Ide napríklad o poškodenie chrbticového svalstva, väzov, kostí chrbtice (nazývaných stavce) alebo ich kĺbov, poškodenie medzistavcových platničiek, atď. Medzi menej bežné príčiny bolesti v spodnej časti chrbta sa radí infekcia alebo zápal chrbtice, metabolické ochorenia kostí a rakovina. Bolesť spodnej časti chrbta môže postihnúť každého, rizikovým faktorom však je tehotenstvo, obezita, postmenopauza, pribúdajúci vek, nesprávne držanie tela a nesprávna technika zdvíhania / ohýbania sa.

Čo je to bolesť v spodnej časti chrbta?

Výskyt bolesti v spodnej časti chrbta je extrémne vysoký a touto bolesťou v niektorej fáze svojho života trpí viac ako 75% populácie.
Vracajúca sa alebo pretrvávajúca bolesť spodnej časti chrbta má za následok vážne narušenie pohyblivosti.

Aké sú bežné príznaky tejto bolesti?

Bolesť v spodnej časti chrbta s mechanickou príčinou zvyčajne začína náhle, často po úraze, a reaguje na pokoj. Medzi príznaky patrí bolesť, stuhnutosť, obtiažna chôdza a vychýlenie chrbtice z normálneho tvaru (čiže skolióza).
Vo väčšine prípadov sa jedná o krátkodobú záležitosť, kedy sa príznaky zlepšia zhruba v priebehu 7 dní. Malé množstvo prípadov (menej ako 10%) trvá dlhšie ako 6 mesiacov; tieto prípady sú označované za chronické.

Aké sú možnosti liečby?

 • Bolesť v oblasti spodnej časti chrbta je jedným z najčastejších dôvodov návštevy u lekára, aj keď mnoho ľudí hľadá pomoc u fyzioterapeutov alebo osteopatov.
 • Medzi hlavné formy dostupnej liečby patrí terapia pomocou liekov a terapia fyzická.
 • Pri liekovej terapii prichádzajú na rad lieky na zmiernenie bolesti a opuchov (alebo analgetiká a protizápalové látky), ktoré sa môžu podávať vo forme tabliet alebo injekcií. Okrem toho je možné predpísať svalové relaxanty a antidepresíva.
 • Fyzická terapia zahŕňa rôzne metódy, medzi ktoré patrí terapeutické cviky, masáž, vrecká s ľadom alebo terapia teplom, ultrazvuk a TENS (transkutánna elektrická nervová stimulácia).

Ako mám používať terapiu svetlom BIOPTRON, ak mám bolesti chrbtice?

bioptron liecbaLepší je BIOPTRON s väčším priemerom svetla. Bioptron ma biostimulačné účinky a teda vo všeobecnosti odstraňovanie bolesti. Často aj u lekárov sa stretnete na rehabilitaciach, kde používajú biolampu, čiže bioptron. Urobte si pohodlie, najlepšie na posteli a použiť stojan na podlahu. Treba len vytrvalosť, nasvecovať si dané miesto aspoň 2-krát denne (nemôžete sa predávkovať) a v krátkej dobe budete pociťovať uvoľňovanie bolesti.

 

Tento článok je prvá časť z 3, v ktorej ste sa dozvedeli, ako správne používať bioptron a konkretne na posoriázu, ekzémy a bolesti chrbtice. V ďalších článkoch sa dozviete, ako správne používať bioptron aj pri iných dermatologických a bolestivých zdravotných problémoch.

Návod ako správne použivať bioptron si možete stiahnúť ZDARMA
Stiahnuť návod tu

ebook prakticky navod na pouzitie bioptron

 

Návod teda už máte a je už len na vás, ako to použijete v praxi. Držím vám palce.

Ak máte nejaké vlastné skúsenosti, tak budem rád, keď ich napíšte do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.

Ak máte nejaké otázky, neváhajte ma kontaktovať.

O autorovi Pavol Polaček

Pavol Polaček napísal 8 články na tomto blogu.

Venujem sa poradenstvu ohľadom zdravej výživy a "zdravej domácnosti" už 4 roky. Som obchodný konzultant firmy Zepter a za svoju kariéru som pomohol som vyše 300 rodinám žiť dlhší, zdravší, spokojnejší a úspešnejší život.

Komentáre

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*